Hakkımızda - Karacabey Dağkadı Köyü Üreten Kadınlar - Doğal Gıda Ürünleri

ÜRETEN KADINLAR'DA HER GÜN İNDİRİM VAR BİZİ TAKİP EDİN !

Karacabey Dağkadı Köyü Üreten Kadınlar - Doğal Gıda Ürünleri
Çağrı Merkezi
Hakkımızda

S.S Karacabey Dağkadı Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi


2016 yılında hayata geçen Karacabey Dağkadı Üreten Kadınlar Derneği, Dağkadı köyünde yaşan kadınların biraraya gelerek üretimlerini görünür hale getirmek ve emeklerine marka değeri katma amacı ile10 kadın ile kurulmuştur. Üretimi daha ciddi ve resmi bir zeminde ekonomik katkı sağlayacak şekilde üretilmesinin gerekliliği ve köy içerisinde yer alan kadın emeğinin ortaya çıkması amacı ile bir araya gelmişlerdir.

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve Karacabey Belediyesi önderliğinde üretime uygun bir şekilde üretim yeri hazırlandı. Dernek olarak bölgede (köyümüzde) yetişen ürünlerle katma değer katarak reçeller, tarhana, erişte, salça, turşu gibi ürünler üretilmeye başlanmıştır.


Üretim faaliyetlerinin geliştirilmesi ve ürün çeşitliliğimizin artmasında, makine ekipman desteği ile ziraat odası, ticaret borsası ve ticaret ve sanayi odası gibi sivil toplum kuruluşlarının rolü vardır. Bu süreçte dernek binasının ve alet ekipman desteğini de yerel yönetim, STK ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü aracılığı ile temin eden dernek, kadın üyelerin özverili ve gönüllülük esasına dayalı çalışmaları ile ilerleme kaydetmiştir.


Karacabey İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü Gıda Mühendisleri Tarafından Üretim Yerimizin Aylık Rutin Kontrolleri Yapıldı.

 

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünde aracılığı ile Gıda Araştırma Enstitüsü’nde  ürünlerimizin analizleri yapıldı ve bu doğrultuda ürünlerin standardizasyonu sağlanmaya başlandı. Ayrıca Karacabey İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü gıda mühendisleri tarafından üretim yerimizin aylık rutin denetimleri yapıldı. .Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğünün Kadın Çiftçiler teknik ekibi tarafından gıda üretim eğitimlerinin yanı sıra örgütlenme bilinci, kooperatifçilik ve pazarlama eğitimleri sonrasında kooperatifleşme yolunda adımlar atılmıştır. 2019 Yılında kooperatif olarak üretim kapasitesini ve pazarını büyüten SS. Karacabey Dağkadı Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi olarak yolumuza devam ettik. Bu süreçte dernekteki üyelerimiz kooperatif ortakları olmuştur. Karacabey’in ilk Kadın Kooperatifi, Bursa’nın ise tarım konusunda hem üretip hem işleyen tek kadın kooperatifi olduk.

 

Kooperatifimizi Kurduktan 1 Yıl Sonra ABC Deterjan Firması İle Tanıştık.

 

Bursa İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, ABC Deterjan firması ve Karacabey Dağkadı Üreten Kadınlar Tarımsal Kalkınma Kooperatifi yapılan görüşmeler sonucu “ABC ile Yerli Yerinde” Projesi hayata geçilmiştir. Ürünlerimizi üretme aşamasında kullandığımız kurutma makinesi ve sebze işleme makinesi proje kapsamında temin edilmiştir. 5 dekar bir alanda Ekinezya fidelerini ektik. Ve bölgenin ürünü olmamasına rağmen çok güzel sonuçlar aldık.


Kooperatif olarak tüm ürünlerimizi 16 dönümlük kiraladığımız tarlamızda yetiştiriyoruz. Kısacası kendimizi tohuma bize ait olan ürünleri yetiştirip üretiyoruz ve tüketiciyi sunuyoruz.

 

Bu yıla kadar genelde toptan satışlara yönelmişken buna artı olarak yine proje kapsamında kazandırılan www.uretenkadinlar.com.tr sitesi ile e ticaret ile aracısız tüketiciye ulaşmanın hedefindeyiz.

 

Her şeyin daha güzel olacağı ümidiyle çalışıyoruz.  

 

Başkan
Aylin Yıldız